top of page
Search
  • Writer's pictureAmna

CO2 Aparat za gašenje požara

Ugljični dioksid (CO2 ) je plin koji ljudi svakodnevno susreću. Na primjer, izdišete ga iz pluća. Omogućuje biljkama da obavljaju fotosintezu. Teži je od zraka. Može ugasiti određene vrste požara. Možda ste sve to znali, ali evo još jednog zanimljivog eksperimenta.

Stavite čistu posudu na radnu površinu i istresite unutra par žlica sode bikarbone. Ulijte ocat u posudu s sodom. Opa ... to je ozbiljna pjena! To je u redu. Pustite da se reakcija i pjenjenje smire dok upalite svijeću. Držite spremnik iznad plamena. Polako nagnite spremnik i "izlijte" samo plin  iz spremnika na plamen. Nemojte sipati tekućinu . Plamena svijeće više nema!

Šta se dogodilo?

Vatra zahtijeva kisik (O2 ), gorivo i toplinu. Ove tri komponente nazivaju se trokut vatre ili trokut izgaranja. Uklonite bilo koju od tri komponente i vatra se gasi.

Prašak za pecivo (natrij bikarbonat) je baza i ocat (octena kiselina) je slaba kiselina. Kada se kombiniraju, neposredna reakcija stvara ugljičnu kiselinu. Međutim, ugljična kiselina je vrlo nestabilna i brzo se raspada u ugljični dioksid (CO2 ) i vodu (H2O). Mjehurići koje ste vidjeli bili su puni CO2 . Bilo je toliko toga, zapravo, da je sve ostale plinove gurnula iz spremnika i potpuno ga napunila. Budući da CO2  je teži od zraka, spremnik se napuni s njim i ništa drugo. Dok naginjete kontejner, doslovno sipajte CO2  na plamen. To znači da zrak ne može doći do plamena koji se gasi zbog nedostatka kisika

CO2  je bezbojan i bez mirisa te se spušta na niska mjesta u spremniku jer je teži od zraka. Radnik mora biti oprezan kada se bavi CO2, jer može popuniti veliki prostor i istisnuti sav kisik.


bottom of page