top of page
Search
  • Writer's pictureAmna

Benhamov disk

Godine 1894. g. C.E. Benham je otkrio da disk koji se okreće s određenim crnim i bijelim oznakama može uzrokovati da ljudi vide boje. Benham je svoj disk nazvao "Artificial Spectrum Top"

Benhamov disk, jednostavna iluzija, za koju su nam potrebni papir, čačkalica i malo plastelina, te crni flomaster (gotove oblike možete preuzeti ovdje)

Kad se disk nabode na čačkalicu i zavrti – naše oko vidi boje. Ovisno o uzorku, svako oko vidi različite boje.

Boje se najbolje vide pri malim brzinama (između 3-5 okretaja u sekundi). Pokušajte s različitim brzinama! Važno je da se vaš spinner može vrtjeti polaganim brzinama. Promijenite uvjete osvjetljenja. Ispitajte ga vani na suncu; testirajte ga pod različitim vrstama svjetla (sa žarnom niti, fluorescentnom itd.) Promijenite uzorak. Napravite vlastiti uzorak pomoću praznog diska. Koristite crni marker za crtanje uzorka.Promijenite boju diska. Što se događa ako koristite plavi disk? Okrećite u smjeru kazaljke na satu i suprotno od kazaljke na satu.


Jedna od teorija koja ovo objašnjava je da su boje koje vidimo prilikom okretanja Benham-ovog diska rezultat promjena koje se javljaju na mrežnici i drugim dijelovim vidnog sistema. Na primjer, vrtnja diska može različito aktivirati susjedna područja mrežnice. Drugim riječima, crna i bijela područja na disku stimuliraju različite dijelove mrežnice. To može dovesti do neke vrste interakcije unutar nervnog sistema koji generira boje.

Mnogo godina prije Benhamovogotkrića, Gustav Fechner i Hermann von Helmholtz eksperimentirali su s crnim i bijelim diskovima. Oni su bili svjesni da okretanje diskova proizvedi percepciju boja.

bottom of page