top of page
  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

Balon u balonu u balonu u balonu...

  • Writer: Amna
    Amna
  • Sep 3, 2019
  • 2 min read

Ogled vam omogućuje puhanje mjehurića unutar mjehurića, pa opet mjehurića unutar mjehurića... Istina, to je samo mala količina zraka koji je zarobljen u tankom filmu sapuna i vode, ali njegov precizan sferični oblik i lijepe, kovitlajuće boje čine ga pravim čudom znanosti! Jednostavni alati i jednostavan dodatak sapunici omogućuju nevjerovatne mjehuriće. Potrebno je malo prakse, ali ćete biti iznenađeni koliko ih možete proizvesti!

Ulijte oko 237 ml vode u posudu. U vodu dodajte kašiku granuliranog šećera. (šećer u granulama bi mogao biti tzv "kandis" šećer, ali pokušajte i sa običnim)

U vodu dodajte dvije kašike deterdženta za posuđe. Lagano promiješate otopinu dok se šećer ne otopi. Ovdje je korisna toplija voda; šećer će se brže otopiti.

Želite izbjeći puno pjene na ili u vodi?

Evo tajne Bubbleologa: Ako možete podnijeti čekanje, pokrijte otopinu mjehurića labavo plastičnom folijom i pustite da stoji 24 sata. To daje vrijeme za koje otopina dolazi do sobne temperature kako bi dosegla svoj puni potencijal. Kao štapić za mjehuriće može poslužiti i najobičnija slamka.

Važno je da površina na kojoj radite bude vrlo čista i da na njoj nema jama ili izbočina. Glatkoća stvara bolje mjehuriće! Zato je također važno da se sav šećer otopi u otopini sapunice. Prstima raširite dio otopine mjehurića u krugu od 20-25 cm, na radnoj površini vašeg laboratorija.

Zamoči slamku u otopinu sapunice tako da je potpuno obložena. Ispuhajte polukuglu mjehurića na vlažnu površinu. Učinite ga prilično velikim mjehurom. Šećer koji ste dodali daje zidu mjehurića puno više snage, fleksibilnosti i stabilnosti.  Puhnite drugi mjehurić unutar prvog mjehurića. Idi na treći i četvrti itd

Šta se dogodilo?

Fizika površinskog napona. Atomi vodika u molekuli vode privučeni su atomima kisika u drugim molekulama vode. Vole se držati zajedno. Molekule sapuna pomažu im da postanu "rastezljivije" tako što će smanjiti silu privlačenja. Sapun (i šećer) također usporava isparavanje molekula vode tako da mjehurići mogu trajati duže. Zašto su mjehurići okrugli? Fizičari će vam reći da mjehurići koriste minimalnu količinu površine kako bi zatvorili unutarnju količinu zraka.

Slično načinu na koji boje vidimo u dugi ili u naftnoj mrlji na vodi, vidimo boje na mjehuriću zbog odbijanja i prelamanja (valova) svjetlosti od unutarnjih i vanjskih filmskih površina zida mjehurića. 

Obični mjehurići prsnu kada dođu u kontakt sa bilo čime. Zašto? Najgori neprijatelji mjehurića su ulje i prljavština. "Šećerni" mjehurić će dugo trajati na površini, ako na površini nema ulja ili čestica prljavštine koje bi inače probile ili otopile film sapuna. Gravitacija također nije prijatelj, jer premješta vodu u mjehuriću prema dolje tako da film postaje tanji i tanji na vrhu i konačno se ne može održati

Kada pušete mjehurić unutar mjehurića, vjerovatno ste primijetili da se vanjski mjehur malo širi, volumen zraka u vanjskom mjehuriću je fiksiran i postaje komprimiran rastućim unutarnjim mjehurićem. Zahvaljujući otopini sapuna i šećera, vodikove veze u vodi su dovoljno elastične da omogućuju povećanje volumena i kompresije.

Vrlo važan faktorotopine mjehurića je voda. Voda dobre kvalitete koja ne sadrži visoke razine željeza ili drugih minerala ili čak hemikalije za pročišćavanje je najbolja. Ako niste sigurni u kvalitetu vode iz slavine, kupite malu količinu (oko 1 KM) destilirane vode iz trgovine ili ljekarne



 
 
 

Opmerkingen


bottom of page