top of page
Search
  • Writer's pictureAmna

Šećerno staklo

Šećer ima mnogo namjena, ali možda niste znali da se može koristiti za izradu “stakla” - čak i vitraža. Vi upravo kombinirate znanost kristalizacije s umjetnošću stvaranja ukusne i šarene poslastice! Ova aktivnost koristi dobro testiran recept za staklo od šećera, a zatim ​ stvarate mnogo jestivih vitraža,



Prije početka pripremite sljedeće sastojke:

1 3 / 4 šalice granulirani šećer

1 čaša (237 ml) vode

1 / 2 šalice (118 ml), svijetlog kukuruznog sirupa

1 / 8 -kašike tartar cream-a (u odjelu začina)

Pomiješajte sve i stavite na vatru, ali ne želite da se šećer previše karamelizira (diskolorizira) pa polako zagrijte otopinu. Kašičicom miješajte stalno ali polako dok otopina ne prokuha. Zaštitite ruku od vrućih prskanja.

Prestanite miješati, ali pustite da ključa i stavite termometar. Zadana temperatura je (149-154 ℃), tako da ćete možda postupno podići toplinu iz plamenika kako biste dostigli bš tu temperaturu. To se naziva "stadijem tvrdih pukotina" izrade slatkiša. Pogledajte termometar! U ovoj fazi temperatura brzo raste. Kada se sirup slijeva u rasponu temperature tvrdih pukotina, pažljivo ga ulijte u pripremljenu posudu od folije. Raširite vruću tekućinu ravnomjerno po dnu posude.

Razbacajte kapljice boje za hrani po cijeloj površini vrućeg sirupa slučajnim redoslijedom. Evo gdje STEM postaje STEAM ("A" za umjetnost ili ART) dok koristite pribor za kreativno i nasumično širenje obojenih kapljica kroz sirup. Uzmite si vremena, ali odolite iskušenju da poližete kašiku. Sirup je VRUĆI! Neka se potpuno ohladi, tako da se sirup može u potpunosti očvrsnuti.

Dakle, napravili ste lijepo (i ukusno) umjetničko djelo koristeći aktivnost vitražnog šećera, ali, znate li šta se dogodilo?

Šećer staklo nastaje kad otopite šećer u vodi i zagrijete ga na 149-154 ° C.

To se naziva "tvrda pukotina" , faza izrade slatkiša. Kako voda proključa, temperatura i koncentracija šećera rastu. U ovom trenutku zagrijavanja, koncentracija šećera u sirupu je oko 99%.

Šećer otopljen u vodi obično se ponovno kristalizira natrag u šećer. Dodavanje kukuruznog sirupa otopini sprečava da se to dogodi. Posljednji sastojak, "tartar cream", odvaja izvorne, složene kristale šećera, na glukozu i fruktozu, jednostavniju komponentu šećera. Dodavanje bojila prije stvrdnjavanja stvara izgled "vitraja" koji ste željeli. Svjetlost koja prolazi kroz prozirne (omogućujući prolasku svjetla kroz nju) staklo šećera pokazat će boje i uzorke koje ste širili u njemu.

U stupnju proizvodnje slatkiša u smeđoj tekućini pri 170 ° C, koncentracija šećera je 100%. Ukapljeni šećer postaje karameliziran u jantarnoj ili smeđoj boji. Šećer se počinje raspadati i tvori mnoge složene spojeve koji pridonose bogatijoj boji i okusu. Karamelizirani šećer koristi se za desertne dekoracije, a može se koristiti i za nanošenje premaza za slatkiše pečenim oraščićima.

/StevenSpangler)

bottom of page