top of page

Heisenberg

In "Mr. Tompkins in Wonderland" his protagonist is a bank clerk who strays into a physics lecture. Of course, Mr. Tompkins does not understand much of what the professor is saying - his skills in mathematics are limited to addition, subtraction, multiplication and division, "of which he uses the first two in his profession". But he picks up enough interesting impressions to have a vivid dream related to the lecture. He likes his dream and comes back to enjoy additional lectures which in turn inspire new dreams. 

 vježba s ciljem određivanja broja

molekula krede u potpisu.

Konferencija „Škola koju volim“
Sarajevo, 03.februar 2012. 

Zanimljivo je napomenuti da je Galileo prvi tačno opisao kretanje projektila, pokazavši da se ono može shvatiti analizirajući vodoravnu i vertikalnu komponente odvojeno. 

Prvi ponedjeljak u septembru – da li čestitati učenicima, ili suosjećati s njima? Ili sa roditeljima koji  ispraćaju djecu sa olujnim kovitlacem pitanja u glavama:

Kako će moje dijete učiti? Da li će se sprijateljiti s kolegama? Ima li dobrog učitelja? Hoće li biti uredan u zadaćama? Da li će biti lak proces učenja? Kako će izgledati naš obiteljski život s novim obavezama? Ko će učiti s njim fiziku, jer ja pojma nemam? Kako će on podnijeti ovu promjenu tempa i stila života, promjenu okruženja, ciljeva, prioriteta…?

Zašto je fizika (još uvijek) bauk u našim školama? Nastavnici fizike iz nekog razloga troše dio vremena (i dobro je – ako je to samo dio) na objašnjavanju i izvođenju formula. Kao rezultat toga, težnje učenika da riješe problem iz fizike obično se razbijaju na matematičkom dijelu, te kao krajnji rezultat ugasi im želju da otkriju tajne svemira! Čas fizike se pretvara u “matematičko mučenje”, uglavnom im je nejasno i teško (kažu). Većina učenika (zbog našeg načina rada?) zaglavi na matematičkim osnovama i gubi iz vida svu ljepotu okolnog svijeta.

Razumijevanje stvarnih univerzalnih zakona prirode važno je kako bi se oduprlo neznanju iscvjetalom u društvu u kojem su mnogi ljudi spremni vjerovati u sve nenaučne izmišljotine.

Find out how much energy you could save by recycling everyday household waste!

Fizika i fotografija

Naša percepcija počiva na dvije komplementarne kategorije: umjetnosti i znanosti. Zalazak Sunca ili dugu možemo promatrati očima umjetnika ili naučnika, ili možda obojice. Možemo li od toga napraviti jedno?
Može li nam svima razumljiv jezik umjetnosti i ljepote pomoći da približimo i ponovno spoznamo
svijet nauke? Mogu li umjetnost i fizika koegzistirati zajedno?
Odgovor je DA!!! Uživajte...

Regionalni projekat u koji je učešće uzelo 6000 učenika regiona iz 270 škola!!!!

bottom of page