top of page
Search

Kada Sunce može biti zelene boje?

1882. Jules Verne objavio je Le Rayon Verte - Zeleni zrak - u kojem je sanjao staru škotsku legendu koja kaže da onaj ko vidi zeleni bljesak Sunca, više nikada neće pogriješiti u pitanjima srca.

Zeleni bljesak sa Sunca se može ponekad vidjeti pri zalasku ili izlasku Sunca, u predjelima gdje je zrak veoma čist, a nebo vedro, i gdje imamo otvoren pogled ka horizontu, kao na primjer na obali mora ili okeana.

Atmosfersko prelamanje svjetlosti proširuje sliku Sunca, sa crvenkastim nijansama na dnu, a plavima pri vrhu, što odgovara ćitavom razloženom spektru Sunčeve svjetlosti. Plave, indigo i ljubičaste boje ne prolaze kroz atmosferu do nas usljed njihovog intenzivnog rasijanja na molekulima kiseonika i azota iz atmosfere. Takođe, kada je Sunce veoma nisko na horizontu, narandžaste i žute boje apsorbuju vodena para i ozon. Tako nam ostaju na vidiku još samo zelene i crvene nijanse jedne iznad druge. Međutim, kada Sunce več počne da zalazi, polako se gubi crvena boja, i za kratki trenutak vremena od 1 do 2 sekunde, do nas dolazi samo zeleni bljesak Sunčeve svjetlosti. Zbog svoje kratkoće i neophodno bistrog vremena, ova pojava se veoma rijetko viđa, a najčršće se može primijetiti u tropskim oblastima.

pojednostavljeno:

Kad sunce počne zalaziti ispod horizonta, boje spektra nestaju jedna po jedna, počevši od one s najdužom valnom duljinom do one s najkraćom. Pri izlasku izlaska proces se odvija obrnuto, a može se pojaviti zeleni bljesak dok vrh sunca zaviri iznad horizonta

Većina zelenih bljeskova spada u dvije kategorije: inferiorni bljeskovi mirage i mock mirage flash

Zalazeće sunce je toliko svijetlo da obično izbjeljuje veliki dio preosjetljivog pigmenta iz mrežnice pažljivog promatrača. Zato, svjetlost koja bi inače bila opažena kao žuta, izgleda zeleno. . Izbjeljivanje mrežnice zbog kojeg se žuto svjetlo percipira kao zeleno, pomaže objasniti poteškoće u fotografiranju zelenih bljeskova pri zalasku sunca.




Mnogo više o ovom fenomenu možete naći ovdje

(iz knjige 1001 naučna pitalica)

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page